ČESKO – O nedostatku zubních lékařů se v Česku hovoří již relativně dlouho. I když dle průběžných dat jich v posledních několika letech přibylo, stále se nedaří pokrývat poptávku. Napříč Českem jsou navíc velké regionální rozdíly v tom, kde je zubařů dostatek a kde nikoliv. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je ale víceméně míč na straně zdravotních pojišťoven. Ty by měly zasáhnout a zubaře více motivovat k práci v místech, kde je jich málo.

Zubaři v číslech

Podle údajů České stomatologické komory se počet nových zubařů za posledních pět let zvýšil o dvě stě – přitom zejména loni byl růst docela vysoký, kdy praxi zahájilo na 120 nových zubních specialistů. V loňském roce pak na našem území zubní praxi vykonávalo více jak 8 800 zubařů. Jistým problémem je však fakt, že 38 % z těchto zubařů je již ve věku nad padesát let, ordinuje dokonce i přibližně tisícovka zubařů, kterým je přes sedmdesát. Stavy v oboru na druhou stranu zvedají cizinci, kteří tvoří desetinu všech zubních lékařů v Česku. Přesto nespočet Čechů zubního lékaře vůbec nemůže sehnat.

Jak naznačují statistické údaje, zatímco nejvyšší počet zubních lékařů je v Praze, jsou zároveň regiony, kde se s ohledem na nízký počet zubařů vůbec nedaří pokrývat potřeby tamních obyvatel. Tato situace převládá dlouhodobě v Karlovarském a Libereckém kraji. Určitým problémem v případě některých – již ordinujících – zubařů je také skutečnost, že nemají smlouvu s pojišťovnou. To v praktické rovině znamená, že pacienti musí za zubní péči platit. I proto tak mnozí se svými zubními problémy míří na pohotovosti. Platí to přitom nejen pro ty, kdo zubaře nemají – v některých případech mají zubaři tolik pacientů, že čekací doby na ošetření jsou neúnosně dlouhé. A tak ani těm, kdo jsou u zubního lékaře zaregistrováni, nezbývá než zamířit právě na pohotovost. Např. na pražských zubních pohotovostech tak nezřídka ošetřují nejen Středočechy, ale i pacienty z jiných, vzdálenějších regionů.

Situaci s platbami za zubní péči navíc zkomplikovaly i některé další kroky ministerstva zdravotnictví činěné v souladu s pravidly EU, tedy specificky zákaz užívání amalgámových plomb. Za plomby bílé si totiž doposud většina pacientů musí zaplatit. I proto sněmovna bude již ve 2. čtení projednávat také novelu o veřejném zdravotním pojištění. V případě jejího schválení budou pojišťovny po zákazu amalgámu proplácet alespoň jednoduchou bílou plombu, částečně hrazená by ale měla být dle informací ministerstva i kvalitnější bílá výplň, kterou si dnes platí sami.

A zase peníze

Ministerstvo zdravotnictví si je problémů vědomo. A to včetně nezájmu zubařů o spojení se s pojišťovnami. Situaci by prý mělo vyřešit navýšení peněz. „Měníme v příslušném zákoně tyto úhrady, aby byla větší atraktivita a větší zájem zubařů být smluvními partnery pojišťoven,“ vysvětlil ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Mnohem větším problémem ale je rozmístění zubních lékařů napříč Českem. V těchto případech k různým přesunům zubaře motivují zdravotní pojišťovny rozmanitými bonusy. Jak ale uvedl Šmucler, tyto pobídky nejsou dostatečné. „Zubní lékař v Česku až na pár výjimek bez smlouvy s pojišťovnou nepřežije, takže pokud by pojišťovny trvaly na tom, že někde zubaře potřebují, tak on tam prostě přijde,“ shrnul.

Článek Zubařů v Česku přibývá, ale stále je jich významně málo. Pojišťovny musí zubaře více motivovat se nejdříve objevil na Kraj Vysočina.

Více: https://novinykraje.cz/vysocina/2025/03/14/zubaru-v-cesku-pribyva-ale-stale-je-jich-vyznamne-malo-pojistovny-musi-zubare-vice-motivovat/
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené