ČESKO – Platy tzv. nepedagogických pracovníků ve školství, tedy kuchařek, školníků, uklízeček, jsou v dnešní době nezřídka i pod hladinou minimální mzdy. Není divu, že sehnat na tyto pozice nové zaměstnance je čím dál obtížnější. Školy se tedy v této rovině potýkají s řadou personálních potíží. Zlepšení by údajně měla přinést změna financování těchto zaměstnanců, přičemž tato povinnost by měla být převedena přímo na zřizovatele škol. K tomu mělo dojít již od září, včera ale vláda rozhodla, že své rozhodnutí posune až na leden roku 2026. Výhrady ze strany opozice na sebe nenechaly dlouho čekat.

Výhoda pro zřizovatele?

Plánovaný začátek financování nepedagogických pracovníků obcemi a kraji se vláda rozhodla posunout z letošního září na leden příštího roku. Do konce roku tak bude školníky, uklízečky a kuchařky dále hradit stát ze svého rozpočtu. „Vláda jednala o možném převodu financování nepedagogů na zřizovatele. Jednali jsme s Asociací krajů, se Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv. Na základě této debaty jsme se účinnost návrhu rozhodli odložit tak, že by nezačínal od prvního září, ale až do prvního ledna. To je řešení, které zřizovatelé upřednostňují,“ uvedl přímo ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Tento odsun v praktické rovině dle Beka znamená, že obce a kraje budou mít více času na přípravu svých rozpočtových opatření. Změna pak začne platit ruku v ruce se standardním způsobem rozpočtování od 1. 1. „Je to vlastně technická výhoda, některé kroky lze totiž chystat s předstihem,“ dodal ministr. Faktem přitom je, že např. situace v Praze je jiná než v jiných regionech, jelikož Praha je současně krajem a městem a má městské části, které školy zřizují. Bude tak třeba rozhodnout o financování vzhledem k magistrátu a jednotlivými městským částem.

Je to past!

Podle odborů však krok vlády nic neřeší. Opozice přímo hovoří o pasti na příští vládu. Jana Berkovcová, členka výboru pro školství (ANO), tak uvedla, že pokud bude odklad schválen (o čemž se má rozhodovat dnes), není to žádný důvod k jásotu. Dle jejích slov se jedná jen o prodloužení nejistoty, není navíc jasné, z čeho chce vláda do prosince nepedagogy financovat – školy na ně peníze nedostaly a v rozpočtu školství příslušné peníze, tedy přibližně jedenáct miliard, nejsou. „Z našeho pohledu je to past na příští vládu, za hnutí ANO návrh považujeme za špatný a nesouhlasíme s ním. Vláda se nemůže zbavit části financování školského segmentu. Způsobí to destabilizaci škol a nepředvídatelnost jejich financování. Prohloubí se také nerovnost mezi školami,“ shrnula.

Zatímco některé samosprávy se vůči vládnímu záměru bouří, jiné jej víceméně vítají – byť dle slov Radky Vladykové, ředitelky Svazu měst a obcí ČR, se celkové dopady teprve projeví. „Bohužel zatím neznáme celkové dopady do příjmů měst a obcí. Víme, že na žáky nám přibydou peníze, ale vyvažuje se to jiným koeficientem, který se zase upravuje směrem dolů. Teprve tak uvidíme, co změna udělá v horizontu přibližně tří let,“ uzavřela.

Článek Změna financování nepedagogických pracovníků se odkládá. Podle opozice jde o „past“ se nejdříve objevil na Kraj Vysočina.

Více: https://novinykraje.cz/vysocina/2025/03/07/zmena-financovani-nepedagogickych-pracovniku-se-odklada-podle-opozice-jde-o-past/
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené