Kumránské rukopisy (jinak též svitky od Mrtvého moře) jsou nejstarší dosud známé biblické doklady. Kdo je ale napsal? Bývalo zvykem je spojovat se židovskou sektou Esejců.

Jak byly objeveny

Podle tradice hledal roku 1947 pasák koz Muhammed Ad-Dib v blízkosti antické zříceniny kumránského chrámu jednu ze svých koz, která se zaběhla. V oblasti se vyskytuje mnoho skrytých skalních jeskyní a Muhammed hodil do jedné z nich kámen – uslyšel však, jak se něco uvnitř jakoby rozbilo na střepy. Prozkoumal nález a našel 45 hliněných džbánů se ztvrdlými a slepenými svitky textů.

Dostaly se až na Hebrejskou univerzitu

Tyto svitky se složitými cestami dostaly až k obchodníkům se starožitnostmi. Jejich zásluhou se první z nich ocitly na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a také ovšem v několika církevních institucích. Americký odborník John C. Trever rozpoznal jako první, že jde přímo o historický poklad. Rozpoznal, že před ním leží nejstarší kompletní opis Bible v hebrejštině.

Další a další nálezy následovaly

Ale skutečnou hodnotu nálezu si vědci uvědomili až v následujících letech, když beduíni i archeologové nalezli v jedenácti dalších jeskyních 15 000 fragmentů asi 800 dalších svitků s texty. Rozborem bylo zjištěno, že je psalo v době od roku 250 př. Kr do roku 40 po Kr. nejméně 500 různých písařů. Do zkoumání se pustila celá armáda expertů z celého světa.

Vedle starozákonních textů obsahují svitky také příběhy z tehdejší současnosti, sbírky žalmů a poučení o organizaci jedné židovské komunity tehdejší doby. V tom bylo viděno jasné vysvětlení: museli to být Esejci, kteří tvořili menšinu s charakterem sekty.

Elisejští  – byli či nebyli?

Vše tomu nasvědčovalo až do roku 2009. Pak ale přišla izraelská historička a kumránská badatelka Rachel Eliorová z Hebrejské univerzity s tvrzením, že Esejci vůbec neexistovali a byli jen vynálezem židovsko-římského historika Josepha Flavia. Krom jeho textu není nikde o Elisejských žádné zmínky.

V úvahu nyní přicházeli Saducejští, ve staré Judeji příslušníci významné skupiny, kdy přestavovali jakousi duchovní elitu národa. Možná také proto byli Saducejští ve válce proti Římanům (66 – 71 po Kr.) zdecimováni a smeteni z povrchu zemského.

Avšak texty již v té době byly dávno ukryté ve skrytých jeskyních kolem Kumránu. Badatelé postupně přicházejí k názoru, že jejich kolegyně může mít pravdu. Co když se ale i ona mýlí? Existuje totiž řada jiných teorií a domněnek – a přibývají další.

Článek Svitky z Kumránu: Ohledně jejich autorství existuje řada teorií, jejichž zastánci vedou mezi sebou líté boje se nejdříve objevil na Kraj Vysočina.

Více: https://novinykraje.cz/vysocina/2025/04/11/svitky-z-kumranu-ohledne-jejich-autorstvi-existuje-rada-teorii-jejichz-zastanci-vedou-mezi-sebou-lite-boje/
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené