I když je štítná žláza malá a v podstatě nenápadná, jedná se o fascinující orgán, který v našem těle ovlivňuje řadu procesů. Její špatná funkce se může významně projevit nejen na fyzickém zdraví, ale také na psychice. Určitě se tedy vyplatí mít o ní alespoň základní znalost a rozpoznat varovné signály našeho těla, když bude volat o pomoc.

Kde ji najdeme a co produkuje

Štítná žláza se nachází na přední straně krku. Skládá se ze dvou laloků spojených můstkem, díky čemuž má romantický tvar – připomíná totiž motýla. Jedná se o tzv. endokrinní žlázu, tj. žlázu s vnitřní sekrecí. (Endokrinní žlázy vylučují sekrety dovnitř těla, na rozdíl od exokrinních žláz, které vylučují vnější sekrety, např. potní žlázy vylučují pot.) Produkuje dva hlavní hormony tyroxin (T4) a trijodthyronin (T3), které hrají klíčovou roli v regulaci metabolismu.

Za co je zodpovědná

Štítná žláza reguluje metabolismus cukrů, tuků a bílkovin, podílí se na růstu a vývoji organismu, ovlivňuje termoregulaci, činnost srdce, trávicího traktu a nervového systému. Hormony štítné žlázy také úzce souvisí s funkcí imunitního systému. Důležitou roli sehrává štítná žláza rovněž v plodnosti, v průběhu těhotenství a při vývoji plodu. Nedostatek jejích hormonů může totiž vážně narušit neurologický vývoj mozku a vést k mentální retardaci plodu. Hormony štítné žlázy jsou nezbytné nejen pro správný vývoj centrální nervové soustavy, ale také plic, kostí a intelektu dítěte po narození. Jejich nedostatek je proto v těhotenství významným rizikovým faktorem.

Bez čeho se neobejde

Pro správnou funkci štítné žlázy je velmi důležitý dostatečný přísun jodu. Pokud hormony štítné žlázy dostávají jen malé množství jódu, může docházet ke změnám ve struktuře nebo funkci štítné žlázy.

V minulosti byla štítná žláza spojována zejména s onemocněním zvaným struma, kdy docházelo ke zvětšení této žlázy, často patrné pouhým pohledem. Bylo způsobeno právě nedostatkem jodu v potravě. Tělo si totiž nedokáže jód samo vyrobit, proto je nutné dodávat ho zvenčí. V současnosti se tomuto problému předchází jodizovanou solí.

Ženy s ní mají problémy častěji

Onemocnění štítné žlázy jsou častá a mohou zůstat dlouho nerozpoznána. Postihují 5 až 10 % populace, přičemž u žen středního a vyššího věku je jejich výskyt až 10–15 %. Ženy jsou ohroženy 6 až 8krát častěji než muži. Riziko onemocnění se zvyšuje po radioterapii hlavy a krku, při přítomnosti autoimunitních onemocnění, jako je diabetes 1. typu, vitiligo (kožní onemocnění), celiakie, zánětlivé onemocnění střev, systémové onemocnění pojivové tkáně nebo roztroušená skleróza. Rizikovým faktorem bývá také užívání léků, jako jsou kortikosteroidy, amiodaron, psychofarmaka nebo biologická léčba.

Jaká jsou její typická onemocnění

Funkce štítné žlázy je pod kontrolou centrálního nervového systému. Její onemocnění může být způsobeno různými faktory a projevuje se zvýšenou funkcí (hypertyreózou) nebo sníženou funkcí (hypotyreózou). U některých onemocnění může být funkce štítné žlázy zachována. Poruchy štítné žlázy způsobují změny srdeční frekvence, termoregulace, hmotnosti, svalové síly, duševního stavu, kvality vlasů, plodnosti, menstruačního cyklu, trávicí funkce nebo spánku.

Co vás může čekat u lékaře

Tyto příznaky by se neměly podceňovat a vyžadují návštěvu lékaře. Základem diagnózy je klinické vyšetření, včetně pozorování krku v neutrální poloze a palpace (vyšetření pohmatem) štítné žlázy ke zjištění její velikosti, konzistence a pohyblivosti. To je doplněno prohmatáním lymfatických uzlin na krku. Zlatým standardem je ultrasonografie, která umožňuje posoudit velikost, strukturu a prokrvení štítné žlázy. V případě potřeby se provádí aspirační biopsie (tj. odběr vzorku) tenkou jehlou. Mezi další metody patří magnetická rezonance, CT a scintigrafie (tj. vyšetření pomocí malého množství radioaktivní látky, při němž se hodnotí rozložení této látky ve vyšetřovaném orgánu). Klíčová je spolupráce mezi pacientem, lékařem primární péče a endokrinologem.

Včasná diagnóza a léčba umožňuje pacientovi zajistit dobrou kvalitu života a příznivou prognózu. Současná medicína nabízí širokou škálu možností léčby, které jsou přizpůsobeny typu onemocnění, zdravotnímu stavu pacienta a přidruženým potížím.

Jak podpořit její zdraví

Pokud chcete podpořit její zdravé fungování, doporučuje se mimo jiné dostatečný příjem vitamínu D, zinku, selenu a hořčíku. V případě jejich nedostatku z přirozených zdrojů (strava, slunce), je dobré poradit se s odborníkem ohledně jejich suplementace. Velkým nepřítelem je stres, kdy dochází k negativnímu působení stresového hormonu kortizolu. Sportujte nebo se alespoň hýbejte, stačí i pouhá chůze nejlépe na čerstvém vzduchu. Pohyb totiž pomáhá regulovat činnost tyroxinu a trijodthyroninu.

Zdroje: 1) TZ MedicSpark.cz; 2) https://my.clevelandclinic.org/health/body/23188-thyroid.

Článek Štítná žláza – malý orgán s velkým významem. Ženy trápí častěji než muže, přesto by o ni měli pečovat všichni se nejdříve objevil na Kraj Vysočina.

Více: https://novinykraje.cz/vysocina/2025/03/30/stitna-zlaza-maly-organ-s-velkym-vyznamem-zeny-trapi-casteji-nez-muze-presto-by-o-ni-meli-pecovat-vsichni/
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené