Prodejci nebudou moct od některého dne příštího týdne prodávat v obchodech ani na internetu výrobky, které obsahují návykové látky HHC a další, jež vyjmenovává novela nařízení vlády o seznamech návykových látek. Opatření podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého vyjde příští týden ve Sbírce zákonů, účinné bude den poté. Dodržování budou kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a krajské hygienické stanice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobky obsahující HHC

Výrobky obsahující HHC | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

„Krajské hygienické stanice v této oblasti budou dozorovat elektronické cigarety, jejich náplně a bylinné výrobky,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Bude to podle něj kontrolní činnost jako orgánu ochrany veřejného zdraví. Podobně už hygienici kontrolují například klasické elektronické cigarety.


Vedle HHC se zákaz týká i výrobků s obsahem HHC-acetátu/HHC-O a THCP. Vláda se k zařazení na seznam zakázaných látek uchýlila kvůli tomu, aby se k výrobkům nedostali děti či mladiství, kteří v některých případech končili v nemocnici. Kritici zákazu však uvádějí, že už nyní jsou dostupné nové látky s podobnými účinky, na které se regulace nevztahuje.

„Ministerstvo zemědělství doporučilo regulaci a omezení prodeje HHC, protože jde o návykovou látku, která se bez kontroly prostřednictvím různě volně dostupných produktů dostávala i k dětem,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) ve čtvrtek řekl, že policie bude po zákazu postihovat držení HHC a dvou dalších psychoaktivních látek podobně, jako postihuje držení a prodej konopí. Uvedl, že požádal prezidentskou kancelář, aby zvážila udělování milostí pro potrestané běžné uživatele.

Jako bonbony

Například u konopí je podle Vobořila držení jeho deseti gramů posuzováno jako trestný čin. Podle dřívějších informací hrozí uživatelům pokuta 15 000 korun, při držení většího množství nebo prodeji až osm let vězení.


V obchodech či v automatech se objevovaly výrobky s HHC, které měly podobu obvyklých cukrovinek a bonbonů. Výrobci na obale uváděli, že jde o sběratelské předměty či to, že je výrobek určený jen k průmyslovým, technickým a zahradnickým účelům.

Nyní však bude za potravinu považován jakýkoliv výrobek, který má vzhled, vůni, chuť, tvar, některé složky či jiné charakteristické vlastnosti typické pro potravinu, a proto lze důvodně předpokládat, že spotřebitel bude výrobek používat jako potravinu, bude ji konzumovat.

Zákaz prodeje skončí 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která látky označuje za psychoaktivní a reguluje jejich prodej. Nyní ji projednává Poslanecká sněmovna, zatím ale není shoda na jejím konečném znění, aby mohla být schválena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prodej-hhc-nebude-mozny-az-od-pristiho-tydne-zakaz-musi-nejdrive-vyjit-ve-sbirce_2403011733_hof
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené