ČESKO – Od ledna 2026 si čeští důchodci přilepší. Podle aktuálních výpočtů Národní rozpočtové rady a odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí se průměrný starobní důchod v příštím roce zvýší o zhruba 650 korun, čímž dosáhne částky 21 700 korun. Zákonná valorizace, která zohledňuje inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem, má být definitivně potvrzena v září, kdy budou k dispozici i čerstvá data o růstu mezd.
Zákonná valorizace: jistota i napětí
Valorizace penzí vychází ze zákonného pravidla – důchody musejí růst minimálně o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Letos i loni ale mzdy kvůli vysoké inflaci reálně klesaly, proto se zvyšování důchodů odvíjí pouze od růstu cen. Podle předběžných odhadů Národní rozpočtové rady se meziroční inflace v rozhodném období dostane na 3,1 %.
Z celkového navýšení připadne zhruba 300 Kč na pevnou část – ta bude přidána všem bez ohledu na výši důchodu. Zbytek bude navázán na procentuální výpočet, což zvýhodní penzisty s vyššími příjmy z minulosti. To vyvolává kritiku některých politiků i odborníků, kteří volají po cílenější pomoci nízkopříjmovým seniorům.
Politici: Přidat víc chudším
„Je potřeba, abychom se o tyto nejzranitelnější skupiny občanů dokázali postarat, chtěli bychom jim přidat minimálně okolo tisícikoruny,“ uvedla tak v souvislosti s výší důchodů a růstem cen např. místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD).
Současný systém však dle slov ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve skutečnosti garantuje zachování kupní síly penzí. Důchody se valorizují podle inflace a z části i podle reálných mezd. Od roku 2020 vzrostla průměrná penze o více než polovinu, zatímco inflace ve stejném období stoupla přibližně o třetinu.
Valorizace je drahá, ale systém se zlepšuje
Zákonná valorizace v roce 2026 vyjde státní rozpočet na více než 20 miliard korun. To je téměř dvojnásobek oproti letošnímu lednu, kdy se důchody zvedly v průměru o 360 korun. Přesto vláda tvrdí, že důchodový systém se stává udržitelným. To podporuje i aktuální vývoj důchodového účtu – jeho deficit sice ke konci května činil přes 10 miliard korun, ale je výrazně nižší než v minulých letech, kdy se roční schodky blížily až 30 miliardám. Pomáhá tomu mimo jiné i to, že v zákonném výpočtu není v posledních letech započítáván růst reálných mezd, které v důsledku inflace klesaly.
Počet důchodců roste, stát čelí tlaku
K letošnímu březnu bylo v Česku evidováno přes 2,8 milionu důchodců. Nejvíce z nich pobírá starobní důchod – konkrétně 2,35 milionu lidí. Z toho 762 tisíc osob odešlo do penze předčasně. Invalidní důchody pobírá přes 415 tisíc osob a pozůstalostní necelých 67 tisíc.
Populace stárne a výdaje na penze každoročně rostou. Zatímco v roce 2015 činily 415 miliard korun, loni už šlo o 716 miliard. Příjmy z důchodového pojištění přitom rostou pomaleji než výdaje. Tento vývoj zvyšuje tlak na udržitelnost systému – především s ohledem na budoucí generace.
Rozhodnutí na podzim
O finální výši lednové valorizace rozhodne vláda koncem září. Do té doby bude známa nejen přesná inflace, ale i údaje o růstu mezd za první pololetí letošního roku. S ohledem na zákonná pravidla a omezené rozpočtové možnosti lze však očekávat, že růst důchodů zůstane v příštím roce mírný – i přes probíhající debatu o jeho spravedlivějším rozdělení.
Článek Důchody od ledna porostou, v průměru o 650 korun. Deficit důchodového účtu klesá se nejdříve objevil na Kraj Vysočina.
Více: https://novinykraje.cz/vysocina/2025/07/09/duchody-od-ledna-porostou-v-prumeru-o-650-korun-deficit-duchodoveho-uctu-klesa/
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy