ČESKO – Česká měna v posledních týdnech výrazně posílila vůči hlavním světovým měnám. Vůči americkému dolaru se dostala pod hranici 21 korun, což je nejsilnější kurz od roku 2020. Oproti euru pak koruna zaznamenala zpevnění o téměř dvě procenta, a dosáhla tak nejsilnější úrovně za posledních dvanáct měsíců. Za posilováním stojí kombinace domácích faktorů, jako je měnová politika České národní banky, a vnějších vlivů – především oslabování dolaru způsobené nejistotou v USA.
Centrální banka zůstává opatrná, důvěra v korunu roste
Podle analytiků je klíčovým faktorem posilování koruny měnová politika České národní banky (ČNB). „Koruně pomáhá především opatrný přístup ČNB ke snižování úrokových sazeb. Za poslední půlrok je snížila pouze o půl procentního bodu, což udržuje atraktivitu koruny pro investory,“ vysvětlil pro ČT analytik Petr Lajsek. Připomněl také, že se české sazby aktuálně pohybují blízko tzv. neutrální úrovně – tedy rovnováhy mezi podporou růstu a kontrolou inflace.
Guvernér ČNB Aleš Michl již dříve avizoval, že centrální banka nehodlá se sazbami výrazně hýbat, dokud nebude jisté, že inflace se udrží poblíž 2% úrovně. Inflace v květnu mírně zrychlila a v červnu se očekává nárůst ke 3 %, zejména kvůli růstu cen potravin. Právě stabilita úrokových sazeb je podle ekonomů dalším důvodem, proč investoři považují českou měnu za stabilní a důvěryhodnou.
Slabý dolar: nejistota v USA a role Donalda Trumpa
Posilování koruny zároveň odráží slabost amerického dolaru. Ten čelí tlaku kvůli domácí politické nestabilitě a zásahům Donalda Trumpa do hospodářské politiky. „Dolar dříve fungoval jako bezpečný přístav v dobách krize. To ale přestává platit,“ shrnul ekonom Aleš Dohnal. Upozornil také na fakt, že globální investoři ztrácejí důvěru v dolar i kvůli sporům o obchodní politiku a také s ohledem na vměšování do činnosti americké centrální banky ze strany Donalda Trumpa.
Dopady na českou ekonomiku: levnější dovozy, těžší export
Posilující koruna má na domácí ekonomiku smíšené dopady. Pro spotřebitele je silná měna většinou výhodná – zlevňuje dovozové zboží, elektroniku, pohonné hmoty i zahraniční dovolené. I ceny ropy a energií na světových trzích jsou většinou uváděny v dolarech, takže silnější koruna pomáhá tlumit jejich zdražování na tuzemském trhu.
Naopak exportéři mohou mít potíže – zejména ti, kteří obchodují mimo eurozónu. Vzhledem k tomu, že většina českého vývozu probíhá v eurech, není posílení vůči dolaru tak zásadní. Kurzové pohyby vůči euru ale mohou snižovat cenovou konkurenceschopnost českých firem na evropských trzích.
Co čekat dál? Koruna může dál sílit
Podle odborníků existuje reálná šance, že česká měna bude pokračovat v posilování i v dalších měsících. „Předpokládám, že do konce roku bude koruna spíš dál mírně sílit. Ale samozřejmě nesmíme zapomínat na další nenadálá rizika,“ shrnul Dohnal.
Investoři i běžní občané by proto měli při rozhodování – například o směně peněz na dovolenou – zohlednit nejen aktuální kurz, ale i možné výkyvy. Česká měna je v současnosti v dobré kondici, což může ČNB využít k dalšímu snížení sazeb. To by mohlo povzbudit spotřebu, investice i celkový ekonomický růst.
Článek Česká koruna posiluje, vůči dolaru je nejsilnější za poslední čtyři roky. Pomáhá měnová politika i slabý dolar se nejdříve objevil na Kraj Vysočina.
Více: https://novinykraje.cz/vysocina/2025/07/11/ceska-koruna-posiluje-vuci-dolaru-je-nejsilnejsi-za-posledni-ctyri-roky-pomaha-menova-politika-i-slaby-dolar/
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy