ČESKO – Hazardní hry, automaty, sázky, to je praxe, která mnohé stojí velké peníze. A v některých případech i zdraví. Jak přitom ukazují aktuální data, v loňském roce prosázeli Češi nejvyšší částku v historii. Odborníci na závislosti zároveň bijí na poplach, jelikož závislost na hazardních hrách je v řadě ohledů totožná se závislostí na drogách.

Tvrdá čísla

Dle aktuálních dat Institutu pro regulaci hazardních her prosázeli Češi loni 983 miliard korun, což je nejvyšší částka v historii. Nutno dodat, že většina sázek se jim v podobě výhry vrátila, prohry pak v tomto objemu tvořilo 70 miliard. Jak také statistika ukázala, v loňském roce si alespoň jedenkrát na něco vsadil (nebo si koupil los) každý druhý Čech starší 15 let. Nejvyšší popularitě se pak těší technické hry (až už 56 % lidí) jako automaty či elektronická ruleta, které následují kurzové sázky (u 15 % lidí). Nejmenší podíl (2,6 %) patří loterii.

Češi milují sportovní sázky, což se ukázalo právě i loni, kdy se konalo mistrovství Evropy ve fotbale. Vklady na šampionát vystoupaly až k 1,4 mld. Kč – a 95 % z této částky bylo zpět vyplaceno ve výhrách. Nejoblíbenějšími hrami z hlediska sázení jsou fotbal, tenis a hokej. V sázení pak „vedou“ muži, častěji ti z menších měst a venkova. V sázkách dominují spíše nižší částky, které se v průměru pohybují okolo 100 korun. Problémem však je opakované sázení. Jak v této souvislosti varují adiktologové, jedná se de facto o další variantu závislosti podobnou té na drogách. Pravidelní notoričtí hráči se pak potýkají často také s psychiatrickými diagnózami a vyšším rizikem sebevražd.

Patologické hraní

Rizikové hraní lze dle manuálu kliniky adiktologie LF UK rozpoznat i zodpovězením dvou snadných otázek – tedy zda měl člověk někdy pocit, že je třeba vsadit více a více peněz a zda někdy svým blízkým lhal o tom, jak dlouho hrál a kolik prohrál. V případě obou klasných odpovědí je namístě vyhledat odbornou pomoc. Podle psychologa Jaroslava Vacka lze varovné „příznaky“ ve finanční rovině pozorovat také velmi snadno a prakticky. „První varovný příznak je, že hraju za peníze, které nemám navíc – a jsou určené například na splátky hypotéky, na domácnost,“ vysvětlil.

Vacek také dodal, že patologičtí hráči jsou schopní prosázet klidně i miliony a hrát v podstatě do „roztrhání těla“, desítky hodin v kuse. Následně je ale samozřejmě dostihnou propady nálad, výčitky svědomí či deprese. Právě tehdy je namístě odborná léčba, která obvykle trvá okolo půl roku.

Hazardní hry v Česku

Navzdory všem rizikům trh s hazardními hrami roste přibližně o 10 % každý rok. Zároveň se ale zvyšuje sazba daně z hazardních her. Ta v roce 2024 stoupla u některých her až o 30 %. Navíc, jak shrnul Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, vedle speciální daně z hazardu se platí také daň ze zisku. Své výhry musí 15 % danit i sami hráči, pokud v jednom roce vyhrají více než 50 tisíc korun. Daňový výnos z hazardu loni – i vzhledem k rekordní prosázené částce – také poprvé překonal hranici 20 miliard.

Článek Češi stále více propadají hazardu. Loni prosázeli nejvíce peněz v historii se nejdříve objevil na Kraj Vysočina.

Více: https://novinykraje.cz/vysocina/2025/03/25/cesi-stale-vice-propadaji-hazardu-loni-prosazeli-nejvice-penez-v-historii/
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené