Autorem článku je Mgr. Lukáš Legner, psycholog a psychoterapeut

Zažíváte nejistotu, jste neustále v napětí, ztrácíte energii a eventuálně chuť do života Důvodů může být celá řada. Tady je několik tipů, jak psychicky přežít, a snad i dosáhnout psychického restartu.

  1. Přijměte své nedokonalosti. Mnozí lidé jsou extrémně sebekritičtí. Kdykoliv něco praktického děláte, zdokonalujete se v tom, ale současně, se v tu chvíli v tisíci jiných dovedností nezdokonalujete. Změňte postoj ke svým nedokonalostem, pokud se za ně stydíte. Ano učte se, ale buďte na sebe také hodní, vlídní. Den má jen 24 hodin a my nejsme roboti. Ostatně i ti chybují.
  2. Ne“ je jedno z nejdůležitějších slov. Pokud sami nerespektujete své potřeby, vaše chování může být pro druhé matoucí. Dáváte tím mnohým lidem zelenou, aby se k vám chovali tak, jako byste měli vše vydržet. Při tom jste třeba úplně vyčerpaní.
  3. Zpozorněte, pokud o sobě přemýšlíte v termínech všechno nebo nic. Jestli se vám často vracejí myšlenky jako: „Jsem úplně k ničemu,“ nebo: Nikdy se mi nic nepodaří,“ je to zjevný signál, že to není objektivní hodnocení. To nepřipuštění ani kousku dobrého je alarmující a nepochybně neadekvátní. Právě ta neobjektivita je v tu chvíli také překážkou k tomu, abyste si pomohli sami. Pokud jste v myšlenkách už takhle daleko, vyhledejte psychoterapeuta, ideálně kognitivně-behaviorálního směru, tzv. KBT, ale i jiného zaměření.
  4. Nevytvářejte okolo sebe prostředí, ve kterém vás druzí mohou snadno zklamat, vystrašit, nebo jinak vystresovat. Například v pracovním emailu nepište soukromé zprávy, pokud by vám vadilo, že je bude číst vaše nadřízená. Nebo pokud máte menší děti, nepořizujte si skleněnou vitrínu doprostřed bytu. Ani drahý gauč. Ušetříte nervy sobě i jim. Jedině, že byste byli extrémně vyrovnaní jedinci, což, přiznejme si, je málokdo. Nedávno jsem slyšel, že rodičovství je velkým tréninkem emoční seberegulace. Nechcete přece trénovat každých pět minut.
  5. Méně tlačte na pilu, ale podejte lepší výkon skrze vyšší efektivitu. Naučte se lépe hospodařit s vlastní energií, protože naše společnost – technicky i lidsky – je v mnoha ohledech skutečně složitá. Bez efektivity to nedáte. Tak například, mnoho lidí už nežehlí. Bravo! Pro někoho na cestě k větší efektivitě bude nutné přestat tolik řešit detaily. Méně dokonalé je často lepší. Ušetříte cenný čas a získáte často totéž. Samozřejmě to má své výjimky. Někdo jiný se naopak potřebuje na detaily zaměřit více, třeba proto, aby se postupně nehromadily malé nedodělky, které člověka nakonec zavalí. Knížek na téma výkonnosti je celá řada. To je ostatně další tip:
  6. Připusťme si, že téměř jakoukoliv věc, kterou řešíme, už nejspíše úspěšně vyřešil někdo před námi, a tak na to nemusíme být sami. Inspiraci můžeme mimo knih hledat také u známých, na internetu a tak dál.
  7. Žijte v přítomnosti. Minulost si lze vyčítat, nebo na ni mít nepěkné vzpomínky, budoucnosti je možné se obávat. Zaměření na přítomnost tady a teď může být osvobozující. Vnímejte chuť hořkého čaje a nehodnoťte ji v termínech dobré nebo špatné. Poslouchejte bubnování deště na parapetu, používejte smysly a buďte na chvíli pozorovatelem, jako dítě.

Tak držím palce.

Pokud byste se rádi o některém z těchto témat pobavili více, můžete nás navštívit v naší psychologické poradně ve Světlé nad Sázavou. Nebo napište krátký podnět na [email protected].

Příště si třeba povíme něco o tom, jak s nadhledem zvládnout péči o děti a jejich výchovu, abyste doma nejen přežili, ale abyste vy i ony rádi na toto období vzpomínali.

Článek 7 tipů pro psychický restart se nejdříve objevil na Kraj Vysočina.

Více: https://novinykraje.cz/vysocina/2024/08/30/7-tipu-pro-psychicky-restart/
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy

Doporučené